Aeg ATB68E7NU *** 1 left in stock at North Walsham*** 60cm No Frost Freezer
- ColourSilver
- Defrost typeFrost Free
- TypeUnder Counter Freezer
- Energy RateE
- Noise Level dB (A)45
- Temperature displayYes
- Total Litre capacity (Net)81 - 100
- Manufacturer Guarantee2 years
- EAN7332543811021
Keep your freezer ice free, with No Frost
No Frost means there's no defrosting. It keeps the freezer ice-free, so you can always be sure of maximum performance.
Store plenty at once. With OptiSpace
This innovative Freezer with OptiSpace offers lots of storage options, and abundant room between shelves. The freezer boxes can all be easily detached and reattached, for effortless and convenient storage.
Five-year warranty cover, maximum peace of mind
To provide maximum peace of mind, the compressor comes with a five-year warranty, covering labour, transportation, gas removal and refilling, general maintenance, and service costs.
Manage functions and temperature with Electronic Control
Electronic control gives you the ability to make precise modifications of the temperature and other storage functions. This efficient Upright Freezer also gives you instant feedback of your adjustments on the digital control panel.
Perfectly fresh food with Frostmatic
The Frostmatic function activates the maximum freezing power, so your fresh produce freezes as quickly as possible. The freezer then returns to its normal setting.
EAN number: 7332543811021
Height (mm): 845
Width (mm): 604
Depth (mm): 576
Built In Height (mm): 0
Built In Width (mm): 0
Built In Depth (mm): 0Voltage (V): 230
Net Weight: 36.65
Colour: Grey+Stainless Steel Door with Antifingerprint
Energy Efficiency Class (Regulation (EU) 2017/1369): E
Average annual energy consumption in kilowatt hour per year (kWh/a) (EU) 2017/1369: 182
| Manufacturer | Aeg |
|---|---|
| GTIN | 7332543811021 |
| Colour | Silver |
| Model Number | ATB68E7NU |
| Product Dimensions | 85cm x 60.4cm x 57.6cm |
| Colour | Inox |
| Key Feature 1 | 88L capacity |
| Key Feature 3 | Reversible doors |
| Key Feature 2 | No Frost technoogy |
| Product Category Group | White Goods |
| Reversible Doors | Yes |
| Noise Level | 40 dB |
| Number of Freezer Drawers | 3 |
| Net Freezer Capacity | 88 L |
| Storage Period in Power Failure (hours) | 13 hr |
| Display Type | Digital |
| Depth | 57.5 cm |
| Defrost Type | Frost Free |
| Height (cm) | 85 cm |
| Fast Freeze | Yes |
| Features | 88L capacity, No Frost technoogy, Reversible doors |
| Energy Efficiency Class | E |
| Freezing Capacity Per 24hrs (kg) | 7 kg |
| Type | Under Counter Freezer |
| Defrost type | Frost Free |
| Noise Level dB (A) | 45 |
| Temperature display | Yes |
| Total Litre capacity (Net) | 81 - 100 |


